Jdi na obsah Jdi na menu
 


Znojemský košt už po devatenácté

11. 2. 2010
 

ObrazekHned první sobotu v březnu uspořádali  vinaři ze Sdružení znojemských vinařů tradiční přehlídku těch nejlepších vín znojemské vinařské podoblasti  nazvanou „Znojemský košt“. Byl to opravdu kvalitní a reprezentativní průřez víny mnoha vinařů naší podoblasti. Pod hrozbou nezadržitelně se blížící vichřice Emmy se v deset dopoledne sjížděli natěšení přátelé dobrých vín ze Znojma i širokého okolí. Vše bylo pečlivě připravené ve štukových sálech Louckého kláštera v prostorách Znovínu Znojmo. Stačil jsem pozdravit několik známých, koupit si tradičně velice pěkný katalog, připít „zavíňovací“ krásnou jakostkou typického „našeho“ Veltlínského zeleného 2007 vinaře Ivana Budína z Havraníků (s počtem 90, 8 bodů bylo nejlepší v odrůdě) a už začalo slavnostní zahájení vyhlášením nejlepších oceněných vín a vinařů.  Slavnostní akt probíhal před zaplněným štukovým sálem milovníků vín a vinařů a docela početnou skupinou jejich kolegů z Rakouska. Nakonec měli zde zastoupení svými 90  dobrými víny. Při předávání diplomů a keramických pohárů se střídali starosta Znojma Ing. Nezveda s Ing. Skopalem se sponzory a to vše za moderování předsedy Sdružení znojemských vinařů Ing. Čepičky a jeho kolegy Františka Všetečky. Všem přítomným známým vinařům a vinařstvím  tak trochu sebral vítr z plachet hlavní „Šampión“ ze Zea a.s. Hostěradice kterým se stalo výtečné Rulandské bílé 2007 výběr z hroznů (Volné pole).

 

Konečně jsem asi po půlhodině odložil fotoaparát a zasedl společně s Ing. ObrazekTomáškem pedagogem a šlechtitelem (dlouhá léta pracoval ve šlechtitelských stanicích v Karlštejně a ve Vrbovci – mimo jiné  je spoluautorem Vrbosky)  k přechutnávání nejlepších vín v odrůdách. Pozoruhodnou zajímavostí je velice vysoké bodové hodnocení vítězných vín. Ovšem po jejich ochutnání smekám, jsou to vína opravdu moc dobrá a přál bych aby je ochutnali ti, kteří  až nezřízeně propagují pouze zahraniční vína a na naše pohlížejí poněkud skepticky. To by ale museli do Znojma přijet – možná příští rok na jubilejní košt...

Opravdu skvělým je harmonický, plný, mohutný typický s širokou paletou vůní Tramín červený 2005 výběr z hroznů známého vinaře Libora Fialy z Horních Dunajovic. Takový „tramínek“ jsem už hodně dlouho nepil. O týden později se Obrazektento Tramín  stal  zcela zaslouženě „Šampiónem“ na 18. Výstavě vín  v Horních Dunajovicích.

Nakonec jsme se zasekl u  mého oblíbeného Zweigeltrebe  už proto, že tu byla možnost přímé konfrontace našeho a rakouského ve všech případech ročníku 2006. Bodově byl nejlepší ze Znovínu, ovšem rozdíl několika desetin mezi ostatními asi 5 – 6 vzorky z Rakouska naznačoval docela tvrdý souboj. Velice dobrý, plný, hutný byl z Weingut Hofbauer a Weingut Schleinzer z Unterretzbachu, nebo z Weingut Nebenführ z Miterretzbachu a Emilie Neubauer z Kleinhöflein. Z ostatních vinařství to bylo v porovnání s předchozími poněkud slabší. Nádherný a plný byl Cabernet Franc 2005 jakostní, který tradičně moc dobře umí pan Nebenführ, stejně jako jeho dobrý ObrazekSyrah 2006.

U kulatého stolu jsme měli možnost ochutnat i pěknou ledovku Grüner Veltliner, eiswein 2006 představenou a komentovanou vinařem panem Leidenfrostem z Winzerhof Leidenfrost v Pulkau. Láhev 0, 375 l prodává za akční cenu 7 euro (v katalogu za 12,-). Atmosféra nejenom u tohoto stolu, ale celého odpoledne byla velice příjemná a přátelská.

Změna termínu – posunutí z poloviny dubna na začátek března oproti loňskému roku byla dobrým počinem. Pro příští rok bude asi potřeba udělat   Obrazek větším předstihem a podstatně intenzivnější reklamu a publicitu této jinak velice dobře připravené, zorganizované a v neposlední řadě dobrými víny obsazené akci. Na tom jsme se v užším kroužku shodli  s kolegy a pořadateli. A ještě jedna poznámka. Zdá se mi, že je poněkud matoucí  podobný  název Znojemský košt (dříve to býval Josefský košt), který se často plete se Znovínským koštem (letos pořádaný Znovínem již pošesté, kde se ochutnávají pouze jejich vína, není to soutěž!). Nejenom že jsem odpovídal na několik e-mailů s dotazy co je co, ale i v některých oficálních kalendářích vinařských akcí a propagačních materiálech byly zaměněné termíny! I toto může být příčinou, že pořadatelé očekávali ještě větší návštěvnost nežli byla ta letošní. Možná by stálo za popřemýšlení o nějakém jiném vhodnějším nebo výstižnějším názvu i když tuším, že by to byl asi velký problém. Ale změna je život!

Ing. Jaroslav Hladík (uveřejněno na O víně - www.ovine.cz )